تلفن همراه ارسال مطلب درباره ما خبرخوان خانه
 
دانشگاه روحاني و منبر
بیانات در دیدار با اعضای دفتر همکاری حوزه و دانشگا
تاریخ :‌ دوشنبه 12 آبان 1376
دانشگاه محيط فارغي نيست.

از نظر دیگر ببینید؛ الان دانشگاه ما محیطِ فارغی نیست. در یک محیطِ فارغ - مثل مجلس آماده‌ای که به ما می‌گویند بیایید و منبر بروید - آدم بالای منبر می‌رود و هرچه هم دلش می‌خواهد، می‌گوید؛ دغدغه‌ای هم ندارد. ولی یک وقت مجلسی است که چهار نفر منبری، آن‌جا نشسته‌اند و با هم گلاویزند که کدام بالای منبر بروند! مستمعین با انواع و اقسام انگیزه‌ها - یکی چای می‌خواهد، یکی دیرش شده، یکی می‌خواهد جلوِ منبر بنشیند - حضور دارند و هیاهوست. البته هیاهوهای خوب، مثل شب عاشورا؛ نه هیاهوی بد. در مجالسی که منبر رفته‌اید، همه‌تان دیده‌اید که چه خبر است! در چنین مجلسی، انسان می‌خواهد منبر برود.
 
این‌جا(۱) این‌گونه نیست که آدم برود، بنشیند و با خیال راحت شروع به حرف زدن کند و چیزی را که می‌خواهد بگوید. غالباً آدم در این‌طور جاها، از این‌جا شروع می‌کند که به آن‌جا برسد؛ آخر منبر یک دفعه از آن طرف سردرمی‌آورد! در عوالم دیگری می‌رود؛ یعنی جَو، آدم را به یک طرف می‌کشاند!
 
دانشگاهی که شما به عنوان دخالت و حضور و نفوذ و عمل و فعالیت و تأثیر، واردش می‌شوید، چنین محیطی است. هم خودِ محیط، محیط جوان است، هم منبریهای گردن‌کلفتِ واردی که نشسته‌اند و همه می‌خواهند بالای منبر بپرند، هر کدام چیزی در چنته دارند که بگویند! شما می‌خواهید این‌جا وارد شوید، و در این مجلس، منبر بروید. آنها نمی‌گذارند شما آسوده باشید!
 

گروه مطلب
مطالب مرتبط
مشکل غیر قابل حل نداریم

مشکل غیر قابل حل نداریم

×
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

×