تلفن همراه ارسال مطلب درباره ما خبرخوان خانه
 
جایگاه دانشگاه از دید امام و رهبری
جایگاه دانشگاه از دید امام و رهبری
دانشگاه از دیدگاه امام خمینی(ره) آنقدر اهمیت دارد که اگر نقش واقعی خود را نداشته باشد، همه چیز مملکت ازدست خواهد رفت «اگر دانشگاه را ما سست بگیریم و از دست برود،

دانشگاه از دیدگاه امام خمینی(ره) آنقدر اهمیت دارد که اگر نقش واقعی خود را نداشته باشد، همه چیز مملکت ازدست خواهد رفت «اگر دانشگاه را ما سست بگیریم و از دست برود، همه چیزمان از دستمان رفته است». بنابراین، می‏توان نتیجه گرفت که دانشگاه هم منشأ دردها و هم منشأ اصلاح کشور است و بسته به اینکه دانشگاه­ها، استادان و دانشجویان چه جهت‏گیری­هایی داشته باشند، ثمرات آن نیز مشخص خواهد شد. امام خمینی (ره) در کلام­های خود، بطور صریح اشاره می‏کنند: «دانشگاه خوب، یک ملت را سعادتمند می‏کند و دانشگاه غیراسلامی، دانشگاه بد، یک ملت را عقب می‏زند» و در جای دیگر می‏فرمایند: «این افرادی که از دانشگاه می‏آیند، یا مخرب یک کشوری هستند یا سازنده آن کشور هستند». پس اگر متولیان دانشگاه افرادی خوب و صالح باشند، نسل­های حاضر و آینده درست تربیت می‏شوند و اگر افراد غیرصالح باشند، این نسل­ها نیز غیرصالح تربیت خواهند شد. از این جهت است که امام می‏فرمایند: «دانشگاه است که امور کشور را اداره می‏کند و دانشگاه است که نسل­های آینده و حاضر را تربیت می‏کند. و اگر چنانچه دانشگاه در اختیار چپاولگرهای شرق و غرب باشد، کشور در اختیار آنهاست».

مقام معظم رهبری در سخنان گوناگون خود، از شأن و مرتبت دانشگاه سخن گفته‏اند و اهمیت آن را در برنامه­ریزی­های دینی کشور بازگو کرده‏اند، از جمله فرموده‏اند: «در امر اداره‏ی آینده‏ی کشور، دانشگاه جلوتر و مهمتر است. دانشگاه است که مدیران و سیاسیون و مهندسان آینده‏ی کشور را تربیت می‏کند؛ پس ببینید، دانشگاه اینقدر مهم است. اگر حقیقتاً دانشگاه جایی شد که در آن تربیت دینی به درستی انجام بگیرد، می‏توان اطمینان پیدا کرد که فردا مدیران کشور و همه‏ی کسانی که چرخی از چرخ­های کشور در دستشان است، اسلامی هستند و با دید و نگرش اسلامی حرکت می‏کنند» (سخنرانی در دیدار با دانشجویان دانشگاه تهران ۱۳/۷/ ۱۳۶۷). مقام معظم رهبری در جای دیگر فرموده­اند: «آن کسانی که با نیت ریشه کن کردن ایمان دینی در کشور ایران به دانشگاه پرداختند و محیط دانشجویی را به تفکرات ضد دینی یا اوهام ضد دینی یا سرگرمی­های ضد دینی آلوده کردند، خیلی خوب فهمیدند که چه کار می‏کنند، و برای اجرای هدف پلیدشان، حقا بر روی نقطه‏ی اصلی تکیه کردند»(سخنرانی در جمع تشکل­های دانشجویی قم ۱۸/۹/ ۱۳۷۴).

گروه مطلب
گروه مشابهی در این کلید واژه وجود ندارد
مشکل غیر قابل حل نداریم

مشکل غیر قابل حل نداریم

×
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

×