تلفن همراه ارسال مطلب درباره ما خبرخوان خانه
 


شماره خبر :٥٢٦٦١٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1396/06/01    ا   ١٤:٠٠
 
كابينه دوازدهم
نظر کارشناسان و فعالان سیاسی در خصوص کابینه و موافقان و مخالفان آن در مجلس


 مجلس دهم؛ مجلس لاریجانی

پرویز امینی جامعه شناس و تحلیل گرسیاسی نوشت: کیفیت چینش کابینه دوازدهم، جلسه رأی اعتماد و نتایج آراء به وزراء، مسائل معناداری هستند که چهره برخی واقعیت‌های سیاسی را که با اصرار کتمان می‌شد، خصوصا برای جریان مرسوم به اصلاح‌طلبی، آشکار می‌کند.

چینش کابینه خصوصا در وزارت کشور و ارشاد و نیز آراء مجلس در رأی اعتماد، برای جریان اصلاح‌طلبی ناخوشایند و تا حدودی نامنتظره است. ۲۵۰ رأی مثبت به رحمانی فضلی و ۲۴۲ رأی مثبت به صالحی که از رأی ظریف (۲۳۶) نیز بیشتر است، در کنار افتادن بی‌طرف به عنوان وزیر نیرو که چهره حداقلی در اصلاح‌طلبی؛ آن هم نه به عنوان یک چهره سیاسی یا حتی فرهنگی، بلکه حاضر در بخش خدماتی دولت، معنادار است. همانطور که رادیکالیسم ایدئولوژیک پسا دوم خرداد تا انتخابات مجلس نهم شکست خورد، رادیکالیزم پراگماتیک شکل گرفته در سال ۹۲ به بعد نیز راه به جایی نبرده است. سقف پرواز این رویکرد، تعریف اصلاح‌طلبی مابین روحانی و لاریجانی است.

در جریان جلسه رأی اعتماد و نیز آراء داده شده، باید به اصلاح‌طلبان نشان داده شده باشد که فهرست امید در این واقعه مهم مجلس، در وضعیت کالعدم بود. آنچنان که بود و نبودش فرق چندانی نداشت. جریان منتقد روحانی در مجلس نیز وضعیت بهتری نداشت و تکرار همان ناتوانی‌ها و نابلدی‌های سیاسی این جریان بود.


جلسه رأی اعتماد به کابینه دوازدهم به شکل خیلی صریحی نشان داد که مجلس دهم نه ذیل اصلاح‌طلبی و نه ذیل اصول‌گرایی و نه هیچ جریان سیاسی، قابل تعریف نیست. مجلس دهم در یک کلمه مجلس «لاریجانی» و البته «لابی» است و جدی گرفتن مجلس دهم از سوی هر دولتی علی‌الخصوص دولت روحانی، بیش از هر چیز، به وجود لاریجانی در این مجلس و توانایی‌های سیاسی وی برمی‌گردد.

مشت خالی اصولگرایان و اصلاح طلبان در مجلس

امیر حسین ثابتی فعال دانشجویی نوشت:

    

نتیجه نهایی رای نمایندگان به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم جالب است. فراکسیون امید ادعا می کرد بیش از 150 نماینده و در بدترین حالت یک سوم مجلس (بیش از 100 نفر) را همراه خود دارد ولی وقتی رحمانی فضلی با 250 رای، وزیر کشور می شود و مجموع آرای مخالف و ممتنع او فقط «38 رای» است، یعنی اکثریت فراکسیون امید نیز به رحمانی فضلی رای اعتماد داده!  کسی که در هفته های گذشته کانون انتقادات اصلاح طلبان و نشریات آنها بود. در حالی که بیطرف به عنوان یک چهره شناخته شده اصلاحات و نزدیک به خاتمی تنها وزیری بود که نتوانست رای اعتماد بگیرد!

البته جریان اصولگرا نیز که شبیه این ادعا را داشت و مدعی بود حداقل 100 نماینده (یک سوم مجلس) را با خود همراه دارد، در جریان رای اعتماد به ظریف نشان داد وضعیت بهتری از فراکسیون امید ندارد. وقتی  مجموع آرای ممتنع و منفی ظریف فقط «52 رای» است، یعنی حداقل نیمی از به اصطلاح اصولگرایان مجلس نیز به او رای مثبت داده اند و این قاعده درباره رای بالای مجلس به دیگرانی چون زنگنه نیز صدق می کند.

نتیجه  بحث این است: مجلس دهم که در جریان روند صحبت های موافقین و مخالفین نشان داد در مقایسه با ادوار گذشته بسیار ضعیف تر است، نه در مشت اصولگرایان است و نه اصلاح طلبان. در مشت جریان های «معامله گری» است که زبان آنها را امثال حسن روحانی و علی لاریجانی بهتر از بقیه بلدند،  از چنین مجلسی انتظار کارهای بزرگ نداشته باشیم...

البته در این بین نیز برخی از حامیان دولت و جریان اصلاح طلب نیز نقدهایی به کابینه معرفی شده داشته و حتی دولت را تهدید به عدم حمایت در آینده کرده اند.

کابینه ای مخالف نظر رأی 24 میلیونی روحانی

روزنامه اصلاح طلب قانون

 


در همان ابتدا كه گزينه‌هاي پيشنهادي 17وزارتخانه معرفي شد، عده‌اي از تحليلگران نسبت به برخي از گزينه هاي حسن‌روحاني انتقاداتي را بيان و اعلام كردند كه كابينه معرفي شده، فاصله فراواني با مطالبات مردم و وعده‌هاي رييس‌جمهور در ايام انتخابات دارد و اين انتقادات تا ديروز نيز كه راي‌گيري نمايندگان بود، ادامه داشت‌. حال با شرايط پيش‌آمده و مشخص شدن بخش فراواني از تركيب وزيران، بايد ديد چقدر دولت دوازدهم اين توانايي را دارد كه وعده‌هاي انتخاباتي خود را محقق سازد؟ آيا افراد راه يافته به وزراتخانه‌ها همسو با مردم و مطالبات آن‌ها هستند؟حضور يك گزينه جوان در رأس وزارتخانه ارتباطات و فناوري اطلاعات، براي قشر جوان بيانگر چه پيامي است؟ اين تركيب فعلي آيا پاسخگوي اعتماد 24 ميليوني مردمي كه به حسن روحاني راي دادند خواهد بود؟

كابينه، تركيب مورد نظر مردم نبود

جلال جلالي زاده/ عضو حزب اتحاد ملت اسلامي ايران

من فكر مي كنم تركيب كابينه، تركيب مورد نظر مردم نبوده است. اين تعداد راي كه به آقاي روحاني داده شد، پيام مشخصي داشت و آن تشكيل دولت صددرصد مردمي و منطبق با مطالبات ملت بود. در اين بين حذف آقاي بيطرف نيز متاسفانه پيام بسيار بدي، هم براي اصلاح‌طلبان و هم براي مردم داشت. معتقدم نبايد نمايندگان مردم، فردي شايسته و معتقد مانند آقاي بيطرف را حذف مي كردند.با توجه به شاكله كابينه، به نظر مي‌رسد در تشكيل دولت، دليل حضور مجدد افراد، احترام به آن‌ها بوده است و اگر اين روند نبود بايد زنان و گزينه‌هاي اقليت‌ها و قوميت‌ها در كابينه حضور داشتند. بايد از وزيراني استفاده مي شد كه از لحاظ فكر و انديشه نزد مردم قابل تقدير بودند.

اعداد عجيب راي اعتماد

اما تنها راي نياوردن بيطرف نبود كه ديروز خيلي‌ها را شوكه كرد. نتايج راي اعتماد نمايندگان خيلي از تحليل‌ها و پيش‌بيني‌هاي قبلي را غلط از آب درآورد تا مجلس دهم يك بار ديگر نشان دهد اين مجلس چندان قابل پيش‌بيني نيست. از جمله اين پيش‌بيني‌ها راي‌آوري بالاي زنگنه، ظريف و قاضي‌زاده هاشمي و احتمال عدم راي آوري بطحايي وزير آموزش و پرورش بود. كه هر دو غلط از آب درآمد. ديروز بعد از شمارش آرا مشخص شد نمايندگان مجلس به بطحايي با ٢٣٨ راي، راي بيشتري نسبت به ظريف و زنگنه داده‌اند. وزير دفاع هم بيشترين ميزان آرا را با ٢٦١ راي داشت و جهرمي وزير ارتباطات در ميان وزراي راه يافته به دولت بيشترين راي مخالف (١٢٠ راي) به دست آورد. وزير بهداشت (٢٥٣ راي) وزير اطلاعات (٢٥٢ راي) وزير كشور (٢٥٠ راي) و وزير دادگستري (٢٤٤ راي) به ترتيب در رديف وزرايي بودند كه بيشترين راي را از نمايندگان دريافت كردند.

 

سهم خواهی برای رأی اعتماد!

جواد امام فعال اصلاح طلب و رئیس بنیاد باران در توئیتی نوشت:

باز هم گندم نماهای جوفروش! رأی عدم اعتماد بیطرف، نتیجه صداقت، سلامت و پاسخ منفی ایشان به خواسته های آقایان (ت،و،ح،ن) در جلسه مدیران آرژانتین بود.

اشاره وی به جلسه مخفی لیست امید با وزیر پیشنهادی نیرو و سهم خواهی آنان بوده است.

 

 

 

رأی نیاوردن بی طرف و رأی ناپلئونی حجتی شکست ما بود

صادق زیبا کلام استاد دانشگاه و فعال اصلاح طلب:

رأی نیاوردن آقای بی طرف و ناپلئونی رأی آوردن آقای حجتی از یک سو و رأی آوری رحمانی فضلی و آقای جهرمی از سوی دیگر شکست برای ما بود. اگر نامزدهای اصلی اصلاح طلب به مجلس راه می یافتند الان شرایط بهتر از این بود و شاهد رأی آوری برخی و رأی نیاوری بی طرف نبودیم.

وی در خصوص فراکسیون اصلاح طلب امید در مجلس گفت: این 110 تا 150 نماینده‌ای که به‌عنوان فراکسیون امید و نزدیک به اصلاح‌طلبان در مجلس دهم جمع شده‌اند، ظرف این دو سال گذشته به‌هیچ‌وجه کارنامه خوبی به جا نگذاشتند، البته جز چند نفر انگشت‌شمار. عملکرد فراکسیون امید را از بسیار جهات می‌توان ناامید‌کننده خواند. البته باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که این عملکرد ناامید‌کننده فراکسیون به اعضایی که به‌عنوان لیست امید به مجلس راه یافته برمی‌گردد، یا رهبری فراکسیون امید، یعنی دکتر عارف، یا به یک سطح کلان‌تر، یعنی رهبری اصلاحات و اصلاح‌طلبان. از این مساله نمی‌توان غافل شد که در این مجلس با حضور پرشمار اصلاح‌طلبان که نماینده ملت هستند، وزیر اصلاح‌طلب رأی نیاورد و در مقابل وزرای اصولگرا رأی بیاورند.

صادق زیبا کلام همچنین در خصوص کابینه معرفی شده نوشته است :

هیچ نقطه قوتی در این کابینه نمی بینم. سن کابینه باز هم خبرساز شده و منتقدان می گویند میانگین سنی کابینه بالاست و دولت آینده باز هم دولتی پیر خواهد بود. این لیست همان چیزی است که در روزهای اخیر اعلام شد و گلایه های فراوانی را در پی داشت. در مراسم تحلیف لیست قطعی کابینه اعلام نشد، انتظار می رفت لیستی که در رسانه ها دست به دست می شد در دقیقه نود دچار تغییرات مهمی شود، اما اینگونه نشد و گلایه ها پابرجا ماند.

 

 

 

 

 

کفگیر روحانی به ته دیگ خورده است

سعید حجاریان تحلیلگر و تئورسین اصلاح طلب:

روحانی نیرویی بهتر از این وزرای پیشنهادی اگر داشت معرفی می کرد. واقعیت این است که همه با هم کنار آمده اند ؛ مجلس با دولت، فراکسیون ها با وزرا، رییس مجلس با رئیس جمهور بالا به پایین همه با هم کنار آمده اند.

رأی بیطرف سیاسی نبود

پروانه مافی نماینده مجلس شورای اسلامی

 «رأی بیطرف سیاسی نبود. نمایندگان استان‌های مختلف از جنوب تا شمال از عملکرد وزیر پیشنهادی نیرو گلایه داشتند. آنها در زمینه آب نگرانی‌هایی داشتند و معتقد بودند که بیطرف نمی‌تواند آنها را حل کند. باز هم می‌گویم رأی عدم اعتماد مجلس به بیطرف سیاسی نبود

 

ژاله فرامرزيان، عضو کميته تعامل شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان:

«اگر حضور زنان در کابينه محقق نشود، ما به عنوان فعالان زن درباره ارتباط و تعامل با زنان بايد تجديد نظر کنيم. چراکه با اين شرايط نبايد انتظار داشته باشيم که زنان باز هم فعالانه در عرصه حاضر شوند»

ناهید تاج‌الدین نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی

من معتقدم آقای رئیس‌جمهور اگر برای معرفی زن تحت‌فشار بوده‌اند بهتر است توضیح دهند که ما هم به‌عنوان نمایندگان زن مجلس بتوانیم دلیل آن را به جامعه زنان منتقل کنیم. اکنون نگرانی ما این است  قول آقای روحانی برای حضور زنان در دیگر پست‌های دولت هم به نتیجه نرسد. البته امیدوارم که این اتفاق در آن سطوح به وقوع نپیوندد و شاهد حضور زنان در دیگر لایه‌های مدیریتی دولت باشیم.

 

سیده حمیده زرآبادی، نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی

آقای رئیس‌جمهور در صحن مجلس گفتند ما می‌خواستیم از زنان در کابینه حضور داشته باشند ولی نشد که جا دارد ایشان به‌طور شفاف، علت آن را توضیح دهند. تعداد زیادی از آرای آقای روحانی متعلق به زنان بوده و ایشان هم در کمپین‌های انتخاباتی خود قول‌هایی را به این قشر بزرگ و تأثیرگذار جامعه دادند. اگر گفته شود که در بین بانوان افراد متخصص نداری، قابل‌قبول نیست زیرا امروز همه شاهد این هستیم که بسیاری از زنان کشور ما از قدرت مدیریتی بالایی برخوردارند.

به نظر من درمجموع، افراد معرفی‌شده نه‌تنها باعث تقویت دولت نخواهند شد که باعث تضعیف دولت به نسبت دوره پیش هم خواهند بود و این انتخاب‌ها را توسط آقای رئیس‌جمهور در جهت خواست ۲۴ میلیونی مردم نمی‌دانم.

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید‌‌ مجلس:

انتظار ما حضور حد‌‌اقل یک خانم د‌‌ر جمع وزرای پیشنهاد‌‌ی بود چرا که حضور چند‌‌ وزیر زن انتظار بالایی نیست، این انتظارات اصلاح طلبان و فراکسیون امید‌‌ را در این زمینه تأمین نکرده است. بند‌‌ه هم د‌‌رباره علت این که هیچ وزیر زنی به مجلس معرفی نشد‌‌ه، شخصا د‌‌لیل خاصی را نمی‌د‌‌انم. به هر حال انتظار ما برای حضور وزیر زن در کابینه فعلا تامین نشده و بنده هم درباره علت اینکه هیچ وزیر زنی به مجلس معرفی نشده، شخصا دلیل خاصی را نمی‌دانم، اما امیدواریم در بقیه انتصاب‌ها و در سپردن سایر مدیریت‌های کلان در دولت، به زنان توجه شود.

 


پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان مجلس:

از دولت انتظار نداشتیم که اینگونه زنان را نادیده بگیرد. دولت کار بسیار بدی کرد، آیا واقعا در میان این همه زنان فعال در عرصه سیاسی یک زن توانمند وجود نداشت؟ ما باید به عنوان نمایندگان زن توانمندی خود را به دولت ثابت کنیم تا بدانند زنان آنگونه که فکر می کنند ناتوان نیستند.

اعتدالیون مجلس طرف قابل اعتمادی برای ائتلاف نیستند

روزنامه اصلاح طلب شرق

فراکسيون اميد مجلس را اگر همچنان بر اساس آراي محمدرضا عارف در انتخابات هيئت رئيسه، وزن‌كشي کنيم، بايد حضور ١٠٥ نماينده در اين فراکسيون را بپذيريم. دو فراکسيون ديگر مجلس نيز در بهترين برآوردها، بيش از ١٠٠صد عضو نمي‌توانند داشته باشند. پس تنها راه موفقيت در جذب رأي عليه يک وزير پيشنهادي، يا ائتلاف دو فراکسيون يا تلاش براي جذب آراي فردي توسط اعضاي يک فراکسيون بود.تجربه‌هاي يک سال گذشته در مجلس، اصلاح‌طلبان و اصولگرايان را به اين نتيجه رسانده که اعتداليون مجلس يعني همان فراکسيوني که با نام مستقلين و همسو با دولت در مجلس فعاليت مي‌کند، طرف قابل اعتمادي براي ائتلاف نيست و در هر بزنگاهي، تصميم دولت و رئيس مجلس را بر هر توافق و ائتلافي ترجيح مي‌دهد.

 

وزیری که پیرترین دولت را جوانتر کرد

حسین دهباشی فعال رسانه ای و سازنده مستند روحانی

جناب جهرمی به تنهایی متوسط سن کابینه را حدود 2 سال کاهش داد ه اند. آنهم در پیرترین دولت یکصد ساله اخیر ایران

 

 

 

 

 

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
مشکل غیر قابل حل نداریم

مشکل غیر قابل حل نداریم

×
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

×