تلفن همراه ارسال مطلب درباره ما خبرخوان خانه
 


شماره خبر :٥٢٦٦١١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1396/06/01    ا   ١٣:٥٥
 
کابینه دوازدهم
مجلس در بررسی و رأی اعتماد به کابینه دوازدهم


یک هفته پس از اعلام اسامی کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی، بررسی صلاحیت وزرای معرفی شده با ایراد سخنان رئیس جمهور در دفاع از کلیت کابینه و نیز سخنان موافقان و مخالفان وزار آغاز شد. آنچه مشخص است نحوه مواجهه مجلس با اعضای معرفی شده برای کابینه تابعی است از توافق هایی که در مجلس رخ داده، خصوصا بین رئیس جمهور و رئیس مجلس که این موضوع می تواند هم درموافقت با وزار و هم در مخالفت با آنان و عدم رأی آوری آنها شکل گیرد تا برخی وزرا به این طریق و به وسیله ی مجلس از راهیابی به پاستور بازبمانند .

اما در این بین و پس از آغاز بررسی صلاحیت وزار در مجلس شورای اسلامی، سطح پایین مواجهه مجلس در رأی اعتماد به کابینه به گونه ای بود که به راحتی و با ادله ی بسیار می توان گفت پارلمان دهم از حیث کارشناسی ضعیف ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی ست، عموم نطق های مطرح شده توسط نمایندگان ناظر به مسائل منطقه ای بوده و به ندرت نگاه ملی در نطق ها به چشم می خورد؛ حتی برخی نمایندگان پا را از این هم فراتر گذاشته و افزایش حقوق اقوام خود را از وزیر مطالبه می کنند .  برخی نمایندگان به‌عنوان مخالف وزرا تنها مشکلات حوزه نمایندگی خود را مطرح می‌کردند و خواستار پیگیری آن بعد از کسب رای اعتماد از سوی وزیر مطرح شده می‌شدند، بحثی که باعث انتقاد خود نمایندگان مجلس شد و برخی از آنها در تذکر آیین‌نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کردند که «یک نماینده مخالف نباید مشکلات شهر خود را به‌عنوان مخالفت با وزیر مطرح کند و در انتها بگوید ان‌شاءا... وزیر پیشنهادی بالاترین رای را می‌آورد و ما هم به او رای خواهیم داد.»

درخواست افزایش حقوق دیپلمات ها از سوی وزیر امور خارجه در موافقت با وی، سخن نماینده ای بود که همسرش به عنوان دیپلمات مشغول فعالیت است.

همچنین بحث عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس به برخی از وزرای پیشنهادی با طرح برخی موضوعات از سوی هیات‌رئیسه باز هم کمتر می‌شود. به‌عنوان مثال پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرده است که اگر مجلس به گزینه اول روحانی رای ندهد، رئیس‌جمهور گزینه ضعیف‌تری را به مجلس معرفی خواهد کرد؛ بنابراین بهتر است در دور نخست تکلیف وزرا را تعیین کنیم تا بیش از این به ضرر مردم تمام نشود.

در این بین شعر خوانی برخی نمایندگان در موافقت یا مخالفت با وزرای پیشنهادی، آوردن میوه در مجلس و خوردن ان در زمان بررسی صلاحیت وزار، استدلال های عجیب همچون ترجمه چند کتاب به عنوان روزمه کاری آن هم برای یک وزیر، از جمله حواشی مجلس آن هم در زمان در بررسی صلاحیت کابینه بود

 

از سوی دیگر برخی استدلال ها در موافقت با وزاری پیشنهادی در سطحی پایین مطرح شد که در این میان می توان از استدلال یک نماینده حامی دولت از استفاده رهبر انقلاب از واژه "دانشمند" برای روحانی را به عنوان دلیلی برای رأی دادن به کابینه پیشنهادی رئیس جمهور دوازدهم یاد کرد. یا فردی دیگر که با استدلال اینکه "اگر تابع ولایت فقیه هستید باید برجام را تأیید کنید" در پی جمع آوری رأی برای کابینه بود.

 

البته در این بین نیز برخی هم که قول و قرارهایی برای رأی دادن به افراد مختلف را به دولت داده بودند در پی سند سازی از عملکرد خود برای تعاملات آینده بودند.

 

برخی هم که حامی دولت و جریان اصلاحات بودند طی مأموریتی که داشتند در نقش مخالف اما در حمایت از وزیر معرفی شده مورد نظر به نطق پرداختنند.

 

رأی آوری کابینه به غیر از بی طرف

آخرین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی یکشنبه 29 مرداد ماه در مجلس بود و نمایندگان آرا خود را به صندوق انداختند و از میان 17 وزیر پیشنهادی به 16 وزیر رای اعتماد دادند و آنها را راهی وزارت‌خانه‌های متبوع خود کردند.

در این میان تنها حبیب‌الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو از پیوستن به کابینه دوازدهم باز ماند و آرا لازم را کسب نکرد. گفتنی است وزیر علوم نیز از سوی ریاست جمهور هنوز معرفی نشده براین اساس باید طی روزهای آینده شاهد معرفی دو وزیر نیرو و علوم باشیم.

در ادامه تعداد آرا موافق نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به وزرای پیشنهادی کابینه دوم حسن روحانی را به ترتیب از بیشترین به کمترین رای را می بینید.

           


امیر حاتمی، وزیر دفاع 261 رأی، هاشمی، وزیر بهداشت 253 رأی، علوی، وزیر اطلاعات 252 رأی، رحمانی فضلی، وزیر کشور 250 رأی، آوایی، وزیر دادگستری 244  رأی، صالحی، وزیر فرهنگ 242 رأی، شریعتمداری، وزیر صنعت 241 رأی، کرباسیان، وزیر اقتصاد 240 رأی، بطحائی، وزیر آموزش و پرورش 238 رأی، ظریف، وزیر خارجه 236 رأی، زنگنه، وزیر نفت 230 رأی، سلطانی‌فر، وزیر ورزش 225 رأی ، ربیعی، وزیر کار 191 رأی، آخوندی، وزیر راه 188 رأی، حجتی، وزیر کشاورزی 164 رأی، جهرمی، وزیر ارتباطات 152 رأی و بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو که با 133 رأی نتوانست به هیأت دولت وارد شود.

اما در این بین نوع و تعداد آراء کسب شده از سوی وزرا از یک سو و باز ماندن بی طرف وزیر پیشنهادی رئیس د ولت اصلاحات و مورد حمایت اصلاح طلبان از حضور در کابینه و عدم رأی آوری وی معنا و مفاهیم و برداشت های متفاوتی را از سوی جریان های مختلف سیاسی به دنبتال داشت.

 

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
مشکل غیر قابل حل نداریم

مشکل غیر قابل حل نداریم

×
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

×