تلفن همراه ارسال مطلب درباره ما خبرخوان خانه
 


شماره خبر :٥٢٦٦٠٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1396/06/01    ا   ١٣:٤٩
 
کابینه دوازدهم
بررسي وزرا در مجلس و راي اعتماد

·       

روز سه شنبه 17 مرداد ماه بود که لیست نهایی پیشنهادی روحانی به مجلس برای معرفی کابینه دوازدهم معرفی شد و رئیس‌جمهور طی نامه‌ای خطاب به رئیس ‌مجلس، سه روز پس از برگزاری مراسم تحلیف، وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم را برای بررسی نمایندگان و برگزاری هرچه زودتر جلسه رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی برای تصدی کرسی وزارت در هفده وزارتخانه معرفی کرد.


رئیس‌جمهور در حالی وزیران پیشنهادی خود را برای هفده وزارتخانه به مجلس معرفی کرد که گویا هنوز تصمیم نهایی در خصوص معرفی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گرفته نشده و موضوعات مختلفی باعث معرفی نشدن فرد مورد نظر برای این وزارتخانه شده است.


بر اساس لیست پیشنهادی رئیس‌جمهور کابینه دوازدهم با معرفی 9 چهره جدید شاهد تغییرات 50 درصدی خواهد بود.
رئیس‌جمهور برای وزارت آموزش و پرورش سیدمحمد بطحائی را به جای دانش آشتیانی معرفی کرده است، همچنین محمدجواد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، به جای محمود واعظی، مسعود کرباسیان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی به جای علی طیب‌نیا، سید علیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری به جای پورمحمدی، امیر حاتمی وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به جای حسین دهقان، محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به جای نعمت‌زاده، سید عباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به جای صالحی امیری و حبیب‌الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو به جای حمید چیت‌چیان، 8 نفری هستند که اعضای جدید کابینه را در صورت کسب رای اعتماد تشکیل می‌دهند.
علاوه بر این وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز که هنوز به مجلس معرفی نشده تغییر خواهد کرد. به این ترتیب تعداد وزرای تغییر کرده در مقایسه با کابینه یازدهم به عدد 9 می‌رسد و از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر خارجه، حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، محمد حجتی وزیر کشاورزی، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت؛ عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سید محمود علوی وزیر ارتباطات مجددا برای تصدی پست وزارتخانه‌های متبوع خود به مجلس معرفی شدند.

وزیری که غایب بود

حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم ترجیح داده بود نام وزیر علوم را در این لیست ننویسد تا در فرصت بیشتری برای وزارت علوم که یکی از حساس‌ترین وزارتخانه‌های دولت محسوب می‌شود تصمیم‌گیری کند. از هفته گذشته که لیست کابینه به مجلس معرفی شد گمانه‌های بسیاری درباره فردی که تصدی این وزارتخانه را برعهده خواهد گرفت، مطرح شد، اما واعظی آب پاکی را ریخت و تاکید کرد این وزارتخانه با سرپرست اداره می‌شود. حالا اما مهم‌ترین سوال این است که علت معرفی نشدن وزیر علوم در هفته گذشته و اکنون نزول به سرپرست‌دار شدن این وزارتخانه چیست؟ آنطور که از قرائن بر می‌آید، دولت دوازدهم با فشارهای مضاعفی برای این انتخاب مواجه شده تا جایی که شخصی ادعا کرده است که خاکی صدیق که هفته گذشته نام او مطرح شده بود، ‌گزینه دهم جریان فشار بوده است! اما از هفته گذشته با مطرح شدن نام‌های دیگر این فشار به دولت، با شیب نسبتا تندی افزایش یافت و حالا کمتر کسی است که نداند جریان‌های سیاسی سعی می‌کنند به انحای مختلف فردی را به صندلی وزارت علوم بنشانند که نزدیک‌ترین نگاه سیاسی را به جریان متبوع‌شان داشته باشد. حالا اما این فشارهای جریان‌های سیاسی، هرچه که باشد نتیجه‌اش این شده که دولت برای مدیریت این موضوع، به سرپرست گماردن، ‌روی آورده و نتیجه این می‌شود که دانشگاه‌ها حداقل تا سه ماه دیگر در بلاتکلیفی به سر می‌برند. بلاتکلیفی ای که در ابتدای دولت یازدهم هم تکرار شد و چند مدتی این وزارتخانه سرپرست‌های مختلفی را به خود دید، که موجبات دور شدن دانشگاه از وظیفه اصلی خود و نیز کاهش سرعت رشد علمی را فراهم خواهد کرد.

 

تخلف در معرفی کابینه

اما سرنوشت وزارت علوم در حالی که نامعلوم بود و خبر از معرفی سرپرست برای آن به گوش می رسید که این کار خلاف مصرح قانون اساسی است.

مهاجری، پژوهشگر حقوق و مدرس دانشگاه در این باره گفته است که "مطابق اصل‏ «هشتاد و هفتم قانون اساسی ‎‎«رئیس‌جمهور برای‏ هیأت‏ وزیران‏ پس‏ از تشکیل‏ و پیش‏ از هر اقدام‏ دیگر باید از مجلس‏ رای‏ اعتماد بگیرد. در دوران‏ تصدی‏ نیز درباره مسائل‏ مهم‏ و مورد اختلاف‏ می‌تواند از مجلس‏ برای‏ هیأت‏ وزیران‏ تقاضای‏ رای‏ اعتماد کند»

تاکید مصرح قانون اساسی آن است که رئیس‌جمهور باید برای «هیات وزیران» که شامل وزیر علوم نیز می‌شود، رأی اعتماد بگیرد و در بدو تشکیل دولت، رئیس‌جمهور صلاحیت آن را ندارد که هیچ وزارتخانه‌ای را بدون معرفی و نظر مجلس به سرپرستی واگذار کند. معرفی سرپرست در بدو دولت تنها در شرایطی قابل قبول است که وزیر پیشنهادی در روز رأی اعتماد هیات وزیران از مجلس رأی اعتماد نگرفته باشد و برای جلوگیری از نقص دولت از سوی رئیس‌جمهور سرپرست معرفی می‌شود. احتمال دارد تیم کاری دولت به اصل 135 قانون اساسی و ماده 190 آیین‌نامه داخلی مجلس که مساله سرپرست را مطرح کرده رجوع می‌کنند، در حالی که با اتمام دوره 4 ساله دولت یازدهم و روی کار آمدن دولت جدید باید همه وزرا به مثابه هیات وزیران جدید به مجلس معرفی شوند.

به نظر می‌رسد عبارت «رئیس‌جمهور می‌تواند برای‏ وزارتخانه‏‌هایی که‏ وزیر ندارند حداکثر برای‏ مدت‏ 3‏ ماه‏ سرپرست‏ تعیین‏ نماید» در اصل 135 قانون اساسی با توجه به سیاق اصل حکم استثنایی است که مشروط به معرفی وزرا و عدم رأی اعتماد به آنهاست یا درصورت عزل پس از تصدی سمت وزارت است و اطلاق این عبارت که رئیس‌جمهور می‌تواند برای وزارتخانه سرپرست تعیین کند، مشمول شروع و روی کارآمدن دولت و معرفی هیات دولت که اصل مصرح 87 قانون اساسی است، نمی‌شود.

 کابینه دوازدهم دولت یک سال پیرتر شد!
رئیس‌جمهور در زمان تبلیغات انتخاباتی وعده جوان‌گرایی به مردم داد اما متأسفانه در چینش کابینه به این وعده توجه نشده است و عملاً  نه تنها میانگین سنی کابینه دوازدهم کاهش پیدا نکرده  بلکه افزایش یافته است. با معرفی این کابینه حلقه مدیران دولتی همچنان بسته می‌ماند و همان تفکر سنتی  دولت یازدهم بر دولت دوازدهم هم سایه انداخته است. با انتشار اسامی پیشنهادی رئیس‌جمهور به مجلس به عنوان اعضای کابینه مشخص شد که میانگین سن کابینه دوازدهم یک سال پیرتر از کابینه یازدهم است.
این در حالی است که خبرگزاری رسمی ارگان دولت ایرنا در اقدامی عجیب، در حالی که روز گذشته در گزارشی میانگین سنی دولت یازدهم را 57 سال ذکر کرده بود، امروز و پس از معرفی اعضای کابینه جدید و مشخص شدن میانگین سنی کابینه دوازدهم، با دستکاری در گزارش قبلی خود میانگین سنی دولت قبل را 61 سال اعلام کرد تا به زعم خود موضوع پیرتر شدن کابینه دوم را نادرست جلوه دهد.


  کابینه ای همچنان بدون وزیر زن

یکی از وعده هایی که روحانی در دوران تبلیغات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به هواداران و نزدیکان سیاسی خود داد، حضور حداقل یک زن در کابینه دوازدهم بود. قبل از اعلام اسامی کابینه دوازدهم خبر از ارائه لیست 30 نفره از زنان به روحانی داده شد که از سوی فراکسیون زنان مجلس معرفی شده بودند.

اما در لیست وزاری پیشنهادی روحانی به مجلس شورای اسلامی، نام هیچ زنی دیده نشد. در حالی که در هفته های اخیر اصلاح طلبان و فعالان مدنی تلاش های فراوانی برای قرار گرفتن نام یک زن در لیست کابینه انجام دادند اما به نتیجه ای نرسیدند و از این رو انتقادهای فراوانی از سوی این طیف سیاسی به روحانی شکل گرفت. در این بین نیز ۱۵۷ نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار بهره‌گیری از زنان شایسته و توانمند در جایگاه وزارت در دولت آینده شده بودند.

اما در لیست وزاری پیشنهادی روحانی به مجلس شورای اسلامی، نام هیچ زنی دیده نشد. در حالی که در هفته های اخیر اصلاح طلبان و فعالان مدنی تلاش های فراوانی برای قرار گرفتن نام یک زن در لیست کابینه انجام دادند اما به نتیجه ای نرسیدند و از این رو انتقادهای فراوانی از سوی این طیف سیاسی به روحانی شکل گرفت.

جای خالی اقتصاد مقاومتی در رویکرد افراد حاضر در کابینه

معرفی برخی از اعضای کابینه دوازدهم خصوصا وزرای اقتصادی معرفی شده انتقادهارا در خصوص تضاد روحیه و عملکرد سابق این افراد با موضوع اقتصاد مقاومتی به دنبال داشت. تمایل این افراد به واردات زیاد و همچنین نبود برنامه ای مشخص و روشن در خصوص مسئله اقتصاد مقاومتی در وزارت خانه های نفت، صنعت، اقتصاد از جمله این نقد ها به شمار می رود. تحقیر شرکت های داخلی در رویکرد برخی افراد معرفی شده برای وزارت خانه های اقتصادی، مانند وزیر نفت که در آخرین اقدام و قرارداد نفتی خود بدون در نظر گرفتن جایگاه و فعالیت های شرکت های داخلی، دوباره پای آزموده شده های پر خطا را به صنعت نفت ایران باز کرد که این رویکرد مخالف آنچه در اصل اقتصاد مقاومتی تعریف شده، می باشد.

حمایت از اقتصاد دانش بنیان، حمایت از تولید داخل، جلوگیری از واردات بی رویه و مبارزه با قاچاق کالا که در ذیل سیاست های اقتصاد مقاومتی است باید در برنامه  ارائه شده پررنگتر می بود. حال باید دید آیا کابینه پیشنهادی توان حل این ابرچالش های اقتصادی را دارد؟

سه مسئول و این همه تناقض

اما در این بین نیز می توان به رویکرد متناقض برخی وزار به خودکفایی و یا نگاه به بیرون نیز اشاره کرد:

وزیر کشاورزی پیشنهادی دولت دوازدهم عمیقا و به حق معتقد به راهبرد خودکفایی در محصولات کشاورزی است.

وزیر پیشنهادی نیرو دولت از سد سازان حرفه ای ست و سوابقی مانند سد گتوند و...را درکارنامه دارد.

رئیس سازمان محیط زیست دولت دوازدهم که سابقه ی وزارت کشاورزی در کارنامه دارد؛مخالف خودکفایی در محصولات کشاورزی ست و تلاش برای خودکفایی را از عوامل اصلی خشکسالی می داند و ایضا مخالف جدی سد سازی است.


 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
مشکل غیر قابل حل نداریم

مشکل غیر قابل حل نداریم

×
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

×