تلفن همراه ارسال مطلب درباره ما خبرخوان خانه
 


شماره خبر :٥٢٥٦١٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1396/05/03    ا   ١٢:٥٢
 
2. تاريخچه موضوع
هشدارهایی که در خصوص برجام و اعتماد به طرف مقابل داده شد
رهبر معظم انقلاب همزمان با شروع به کار دولت یازدهم در جمع مسئولین درباره خوش‌بین نبودن به رفتارهای آمریکا...

رهبر معظم انقلاب همزمان با شروع به کار دولت یازدهم در جمع مسئولین درباره خوش‌بین نبودن به رفتارهای آمریکا و غیر قابل اعتماد بودن آمریکا و انگلیس تذکر داده و از جمله مصادیق سخنان مقام معظم رهبری از باب آنکه راهنمایی دیپلمات‌ها و دولت در مذاکرات آینده باشد، فرمودند: «آن‌ها از یک طرف اظهار علاقه‌مندی و مذاکره می‌کنند و از طرف دیگر می‌گویند: همه گزینه‌های ما روی میز است. مقام معظم رهبری در طول مذاکرات به طور مدام دغدغه از بدعهدی‌های طرف مقابل داشتند و همیشه به اعضاء تیم مذاکره کننده درباره نیرنگ، حیله‌گری و دروغ طرف مقابل تأکید می‌کردند.

رهبر انقلاب حتی پس از به سرانجام رسیدن مذاکرات تأکید کردند: لازم است متن فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی قرار گیرد و مراقبت از نقض عهدهای طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود.»

در تاریخ معاصر ایران، در برهه های مختلف در پی اعتماد به آمریکا در قضایایی همچون ملی شدن صنعت نفت توسط مصدق و به ویژه تعلیق داوطلبانه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان در دولت اصلاحات در پی اعتماد به آمریکا، دستاوردهایی جز پشیمانی در بر نداشته است.

شروط نه گانه رهبر معظم انقلاب در اجرای توافقنامه برجام

بر اساس هوشیاری و شناخت از آمریکا، رهبر انقلاب در سال 1394 شروط 9 گانه‌ای را جهت پایبندی طرف‌های مذاکرات پیرامون حفظ منافع ملی در راستای اجرای برجام صادر نمودند. در بند 3 از شروط 9 گانه آمده است: در سراسر دوره هشت ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خود ساخته تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است اقدامات لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف‌سازد.

رهبر معظم انقلاب در این شروط نه گانه می افزایند: بندهای نه‌گانه‌ی قانون اخیر مجلس و ملاحظات ده‌گانه‌ی ذیل مصوّبه‌ی شورای عالی امنیّت ملّی، حاوی نکات مفید و مؤثّر است که باید رعایت شود، با این حال برخی نکات لازم دیگر نیز هست که همراه با تأکید بر تعدادی از آنچه در آن دو سند آمده است،‌ اعلام میگردد. در ادامه الزامات نه‌گانه طرح شده از سوی رهبر انقلاب، درباره اجرای برجام را مرور می‌کنیم؛

۱.  گرفتن تضمین‌های قوی و کافی برای لغو تحریمها

از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام‌های ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل، تدارک شود، که از جمله‌ی آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور امریکا و اتحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است. در اعلام اتحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور امریکا باید تصریح شود که این تحریم‌ها به‌کلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به منزله‌ی نقض برجام است.

۲ . نقض برجام و توقف فعالیتهای آن در صورت وضع هرگونه تحریم

در سراسر دوره‌ی ۸ ساله وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه‌ی مجلس اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف کند.

۳.  آغاز فعالیتهای بند ۴ و ۵ تنها پس از اعلام آژانس مبنی بر پایان پرونده PMD

اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.

۴ . آغاز نوسازی کارخانه اراک تنها پس از قرارداد طرح جایگزین و تضمین کافی اجرا

اقدام در مورد نوسازی کارخانه‌ی اراک با حفظ هویت سنگین آن، تنها در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد قطعی و مطمئن درباره‌ی طرح جایگزین و تضمین کافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.

۵ . معامله و تبادل اورانیوم غنی شده در برابر کیک زرد در صورت عقد قرارداد مطمئن و تدریجی

معامله‌ی اورانیوم غنی‌ شده‌ی موجود در برابر کیک زرد با دولت خارجی در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد مطمئن در این‌ باره همراه با تضمین کافی منعقد شده باشد. معامله و تبادل مزبور باید به‌ تدریج و در دفعات متعدد باشد.

۶.  تهیه طرح توسعه میان مدت صنعت انرژی اتمی و بررسی آن در شورای عالی امنیت ملی

مطابق مصوبه‌ی مجلس،‌ طرح و تمهیدات لازم برای توسعه‌ی میان‌مدت صنعت انرژی اتمی که شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم‌اکنون تا ۱۵ سال و منتهی به ۱۹۰ هزار سو است،‌ تهیه و با دقت در شورای عالی امنیت ملی بررسی شود. این طرح باید هرگونه نگرانی ناشی از برخی مطالب در ضمائم برجام را برطرف کند.

۷.  ساماندهی تحقیق و توسعه برای غنی سازی مورد قبول دربرجام در پایان دوره‌ی ۸ ساله

سازمان انرژی اتمی، ‌تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای ساماندهی کند که در پایان دوره‌ی ۸ ساله هیچ کمبود فناوری برای ایجاد غنی‌سازی مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.

۸.  مرجع بودن متن مذاکرات و نه تفسیر طرف مقابل، در موارد ابهام سند برجام

توجه شود که موارد ابهام سند برجام، ‌تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است.

۹ . تشکیل هیئت رصدکننده انجام تعهدات طرف مقابل و تحقق الزامات اجرای برجام

وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلفات و فریبکاری در طرف مقابل بویژه امریکا، ایجاب می‌کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظائف این هیئت باید در شورای عالی امنیت ملی تعیین و تصویب شود.

با توجّه به آنچه ذکر شد، مصوبه‌ی جلسه‌ی ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیّت ملّی با رعایت موارد یاد شده تأیید میشود. در خاتمه همان‌طور که در جلسات متعدّد به آن‌جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریمها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملّت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌‌جانبه‌ی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شـد.

رهبر معظم انقلاب در حین و پس از انجام مذاکرات تأکیدات فراونی را در خصوص عدم اعتماد به آمریکا و وعده های او خصوصا در عناوینی که در متن برجام آمده است را بینا می کنند تا جایی که درشرط اول از این شروط نه گانه از اعلام کتبی رئیس‌جمهور امریکا و اتحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها سخن به میان می آورند.

همچنین پس از انعقاد توافقنامه برجام و بیان شروط نه گانه رهبر معظم انقلاب در مواجهه با این توافقنامه، ایشان تأکید فراوانی را در خصوص مراقبت مسئولین دولتی و هیئت نظارت بر برجام نسبت به انجام کامل تعهدات طرف مقابل بیان داشته‌اند؛ «الان هم همه‌ی مسئولان -چه مسئولین دولتی، چه آن هیئت نظارتی که ما توصیه کردیم- مراقب باشند که طرف مقابل خدعه نکند؛ چون طرفْ اهل خدعه است، اهل خدعه کردن است. به لبخند و به ماسکی که او بر چهره زده نمیشود اعتماد کرد.  من به شما عرض بکنم، آمریکای دوران ریگان و آمریکای دوران بوش با آمریکای امروز هیچ فرقی ندارند، هیچ تفاوتی ندارند. ... لذا [مسئولین‌] مراقب باشند که آنچه آنها دارند انجام میدهند، منطبق باشد بر آنچه به‌معنای واقعی کلمه تعهّد کرده‌اند.»

پیش بینی رفتار آمریکا از سوی رهبر معظم انقلاب به گونه ای بود که ایشان در بیانات خود به لزوم مقابله به مثل در برابر خدعه ها و نقض عهد طرف مقابل نسبت به توافقنامه شکل گرفته، تأکید کردند؛ «این خدعه‌ی طرف مقابل را نبایستی نادیده بگیرند. و اگرچنانچه خدعه‌ای از طرف دیدند، آن‌وقت در مقابل، بایستی مقابله‌به‌مثل بکنند؛ یعنی اگرچنانچه طرف [مقابل‌] نقض عهد کرد، این‌طرف هم باید نقض عهد بکند، ایستادگی باید بکند... کسانی که مسئولین سیاست هستند... مراقب تجاوز دشمن باشند و ببینند کجا تجاوز میکند، کجا دارد از خطوط تجاوز میکند، و با قدرت جلویش را بگیرند .»

هیئت نظارت بر اجرای برجام

اما شرط نهم رهبر معظم انقلاب شکل گیری هیئتی است که وظیفه اش نظارت بر اجرای برجام و جلوگیری از خلف وعده و خدعه طرف مقابل در حین اجرای این توافقنامه می باشد. مقام معظم رهبری در این باره در پیام خود به رئیس جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی نوشتند: وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب می‌کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیّت ملّی تعیین و تصویب شود. از اظهارات مقام معظم رهبری مشخص می‌شود که وظیفه این هیئت بررسی اجرای برجام و تشخیص نقض برجام چه نقض کلی و چه نقض جزیی آن است.

اعضای هیئت نظارت بر اجرای برجام چه کسانی هستند؟

تشکیل هیأت نظارت بر برجام و اعلام اسامی آن پس از فرمان رهبر معظم انقلاب با حاشیه هایی روبرو بود تا جایی که در ابتدا از اعلام اعضای این هیأت سرباززده می شد ودر نهایت طبق گفته عراقچی قرار بر این شد اسامی اعضای این هیأت توسط شورای عالی امنیت ملی اعلام شود ولی شورا در ابتدا از بیان اسامی خودداری میکرد . این سکوت شورایعالی امنیت ملی فقط به رسانه‌ها ختم نشد و حتی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون امنیت ملی هم از اسامی اعضای هیأت نظارت بر اجرای برجام بی‌اطلاع بودند.

اما بالاخره اسامی اعلام شد. اعضای هیات نظارت بر اجرای برجام آقایان حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، علی لاریجانی، محمدجواد ظریف، حسین دهقان، علی شمخانی، علی‌اکبر صالحی، سعید جلیلی و علی‌اکبر ولایتی تشکیل می‌دهند. هم‌چنین دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، هم‌زمان دبیر این هیئت است و وظیفه اطلاع‌رسانی و ارائه گزارش‌های مربوطه با ایشان و هیات نظارت است.

سید عباس عراقچی در رابطه با تعداد اعضای این هیئت می‌گوید: این هیئت هشت عضو دارد و اعضایش با تأیید رهبری انتخاب شده‌اند و دستور کار این هیئت نیز با تأیید و نظر ایشان مشخص می‌شود. معاون وزیر امور خارجه که به گفته خودش یکی دو بار به جای محمد جواد ظریف در این جلسات حضور داشته است، تشکیل جلسات هیأت نظارت را به اقتضای موضوعاتی که پیش آمده دانست و گفت: تاکنون چندین جلسه تشکیل شده است.

تحریم‌ها و تهدیدهای آمریکا و واکنش هئیت نظارت بر برجام

مسئولین آمریکایی پس از توافق برجام تهدیدها و تحریم‌های زیادی علیه ایران اعمال کرده‌اند. این اقدامات نشان می‌دهد که دشمنی آمریکایی‌ها با توافق برجام کم نشده است. از روز اجرای توافق، بزرگ‌ترین بانک‌های جهان به خودداری از همکاری‌های بانکی با مشتریان ایرانی یا شرکت‌هایی که به دنبال تجارت در ایران هستند ادامه داده‌اند، زیرا نگران‌اند که متهم به نقض تحریم‌های پابرجای دولت آمریکا شوند. این امتناع از همکاری موجب بروز مشکلاتی شده است و شرکت‌های مهم اروپایی نتوانسته‌اند خدمات بانکی ضروری برای تجارت در ایران را دریافت کنند. بر همین اساس بود که ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی، در آمریکا به تلویزیون بلومبرگ گفت که «تقریباً هیچ چیز» از این توافق که در روز 16 ژانویه اجرایی شد عاید ایران نشده است.

همانطور که اشاره شد در مدت دو سال گذشته از اجرای توافقنامه برجام تحریم ها و نقض عهدهای فراونی از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی علیه کشورمان اعمال شد که در این خصوص می توان از قانون محدودیت ویزا، تحریم‌های موشکی علیه ایران، شروط جدید کنگره آمریکا برای رفع تحریم، پرداخت غرامت ۱۰.۵ میلیارد دلاری، محدودیت‌های مکرر مالی علیه ایران، غارت دو میلیارد دلاری، ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران، متمم پیشنهادی سناتور کلی آیوته مبنی بر تحریم‌های بیشتر علیه ایران، پیشنهاد تحریم جدید علیه به خاطر بازداشت تفنگداران آمریکایی، افزودن نام افراد و شرکت‌های جدید به فهرست تحریم‌ها به بهانه برنامه موشکی، عدم اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا و استفاده از چرخه دلار، تمدید قانون تحریم ایسا، طرح تحریم های جامع جدیدی علیه ایران موسوم به طرح s722، تحریم 18 فرد و نهاد ایرانی و ... نام برد.

در مقابل این اقدامات خصمانه، تقریباً هیچ عکس‌العملی از سوی هیئت نظارت بر برجام صورت نگرفت. دکتر ولایتی- به عنوان عضو هیئت نظارت بر برجام- در مصاحبه‌ای با اشاره به روند اجرای برجام گفت: «در این فاصله امریکایی‌ها به تعهداتشان که رفع تحریم‌ها و آثار آن، آزادی تجارت و ارتباطات علمی، فناوری، تجاری و مالی میان ایران و دیگر کشورها و غرب است، عمل نکردند و علت آن هم مشکلاتی است که وجود دارد.»

ولایتی در اظهارات خود تصریح کرد: «می‌بینیم از زمانی که برجام امضا شده است، هر روز به بهانه‌ای در سنا یا کنگره امریکا مصوبه‌ای را علیه ما تصویب می‌کنند که بعضی هم به امضای اوباما می‌رسد. به عنوان نمونه در خصوص فروش هواپیماهای بوئینگ به کشورمان که صحبت‌هایی شده است و معلوم هم نیست چقدر عملی شود، مصوبه‌ای گذرانده‌اند که بر اساس آن دولت امریکا حق ندارد این هواپیماها را به ما بفروشد. به فرض که بوئینگ را هم به ما بفروشند و قرارداد هم اجرا شود، اگر همین سنا و کنگره با آمدن رئیس جمهور بعدی مصوبه‌ای بگذرانند و مانع از ارائه خدمات و قطعات، اورهال و مانند آن به ما شوند آنوقت چه باید بکنیم؟ امریکایی‌ها هر چه تصویب می‌کنند گویی همه دنیا مجبورند از آنان تبعیت کنند و گویا مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.»

ولایتی درباره نقض برجام تاکید کرد: «به عنوان اعضای این هیئت موظفیم بر اجرای درست امور نظارت، پیگیری و مطالبه کنیم که به این وظیفه خود عمل می‌کنیم. به برخی شروط ۹ گانه ابلاغ شده از جانب رهبر معظم انقلاب در خصوص اجرای تعهدات کشورمان در چارچوب برجام عمل نشد.»

همچنین این عضو هیئت نظارت بر برجام معتقد است برخی شروط 9گانه رهبر انقلاب در اجرای برجام عملی نشده است. علی اکبر ولایی معتقد است: از زمان اجرایی شدن برجام آمریکایی ها هر روز به بهانه های مختلف مصوبه ای را علیه ایران تصویب کرده اند که می توان به تحریم های حقوق بشر،تروریسم و مانند این ها اشاره کرد. در نهایت نیز علي اکبر ولايتي عضو هیات نظارت بر اجرای برجام با وجود تحریم های شکل گرفته علیه ایران تأکید می کند: نقض عهد آمریکایی‌ها بی پاسخ نخواهد ماند.

تذکر رهبر انقلاب به هیئت نظارت

پس از عهدشکنی‌های مکرر آمریکا و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولین نظام در تاریخ 25/3/1395 پس از بیان تفصیلی محاسن و معایب برجام، با تذکر به هیئت نظارت بر برجام می‌فرمایند: «[در این قضیّه] هیئت نظارتی هم ما معیّن کردیم؛ بنده عرض بکنم که توقّع من از هیئت نظارت این است که دقّت بیشتری بکنند، مراقبت بیشتری بکنند و واقعاً هر نقطه‌ای را که احساس می‌کنند طرف مقابل در آن نقطه دارد خیانت می‌کند و بد عمل می‌کند، آنچه را وظیفهٔ دفاع از منافع ملّی است انجام بدهند.»

این بیانات رهبر انقلاب حکایت از نگرانی ایشان از خیانت‌های مکرر آمریکایی‌ها دارد و نشان می‌دهد که ایشان توقع اقدامات انقلابی بیشتری از هیئت نظارت بر برجام دارند.

اما خبر دیگری درباره هیئت نظارت بر برجام منتشر شد که نگرانی‌ها را درباره این هیئت افزایش داد بطوریکه بنا به خواست رئیس‌جمهور «هیئت نظارت برجام» از شورای عالی امنیت ملی خارج و مستقیماً زیر نظر دولت موظف به انجام وظایف محوله شده است. این درخواست رییس جمهور باعث افت جایگاه هیئت نظارت بر برجام شد و شائبه‌های زیادی را راجع به عملکرد این نهاد به وجود آورد که به صورت مستقیم بر عملکرد نظارتی این هیئت اثر گذار بود.

فشار به طرف مقابل با ایمیل!

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو مذاکره کننده که در هیأت نظارت بر اجرای برجام نیز حضور داشت پس از نقض عهدها توسط آمریکا در طی تحریم های اعمالی علیه ایران نیز واکنش نشان داد. وی در گفت و گوی ویژه خبری در خصوص بدعهدی امریکا و واکنش به آن از سوی ایران گفت: طرف امریکایی باید اجرای موفقیت امیز برجام را تضمین کند. انها متعهدند کمک کنند این کار انجام شود. اگر مشکلات را برندارند ما بدعهدی می دانیم. انها نه تنها تضمین نکردند که عکس هم عمل کردند. ما (من و ظریف) مرتب در حال فشار با انها هستیم. از طریق ایمیل و کمیسیون مشترک و ....

تحریم موشکی از دید برجام ناقض برجام نیست

عراقچی معاون وزیر امور خارجه در گفتگوی ویژه خبر گفت: تحریم موشکی از دید برجام ناقض برجام نیست. بنابر نامه رهبری تحریم موشکی نقض برجام هست و برای ما هم همیشه ملاک فرمایشات رهبری بوده است. تعجب می‌کنم که برخی میگویند بعد از برجام آمریکا به سراغ بحث موشکی آمده. ما 10 سال است که بحث موشکی را داشته ایم و اصلا بحث جدیدی نیست. اگر آنها به خاطر موشکی تحریم جدید لغو کنند نقض برجام نیست همانطور که تست موشکی ما نقض برجام نیست.

تحریم افراد و نهادها توسط آمریکا می تواند نقض برجام باشد، می تواند نباشد!

عراقچی در ادامه و در پاسخ به سؤالی با بیان اینکه قطعنامه 2231 برای ما الزام آور نیست، اظهار داشت: الزام حقوقی برای ایران وجود ندارد که تست موشکی انجام ندهد و تنها گفته موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند ساخته نشود که ما به دنبال آن نیستیم.

وی ادامه داد:‌ تحریم یکسری افراد و نهادها توسط آمریکا می‌تواند نقض برجام حساب شود و می‌تواند نشود و تصمیم گیری در این خصوص به عهده هیئت نظارت بر برجام است. ما به این هیئت گزارش کرده‌ایم و آن هیئت باید جمع بندی کند و بگوید که آیا نقض برجام صورت گرفته یا نه.

وی پس از تمدید قانون تحریم های موسوم به داماتو گفت: بر اساس تصمیمات هیئت نظارت و دستور رییس جمهوری سازو کار سیاسی پیش بینی شده در برجام را فعال کردیم و نشست کمیسیون مشترک برجام در این راستا برگزار می شود.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: نشست کمیسیون مشترک به درخواست جمهور اسلامی ایران و در پی نامه ای که دکتر ظریف به خانم موگرینی نوشتند جهت بررسی شکایت ایران نسبت به تمدید قانون ایسا توسط کنگره آمریکا که از دید ما نقض برجام به حساب می آید، تشکیل می شود.

وی افزود: درسازوکارهای داخل برجام اگر کشوری نسبت به نقض برجام شکایت داشته باشد اول باید مشورت های دوجانبه صورت بگیرد که این مشورت ها امروز در سطح کارشناسی بین کارشناسان ما و تیم آمریکایی انجام خواهد شد. پس از آن کمیته کاری مربوط به رفع تحریم ها باید در سطح کارشناسی جلسه بگذارد که بعد از مذاکرات کارشناسی با آمریکا این کار انجام خواهد شد و نتیجه بررسی های کارشناسان فردا به جلسه کمیسیون مشترک ارائه می شود.

عراقچی تاکید کرد: تصمیم گرفتیم سازو کار پیش بینی شده در برجام را فعال کنیم از دید ما تمدید ایسا نقض برجام است و باید پیام روشن جمهوری اسلامی ایران به اعضای کمیسیون مشترک و بقیه اعضای 1+5منتقل شود.

 وی تصریح کرد: ما به هیچ وجه تحمل نخواهیم کرد که کشوری به بهانه های مختلف بخواهد تعهدات خود را درخصوص برجام زیر پا بگذارد. جمهوری اسلامی ایران واکنش متناسب را نشان می دهد کما اینکه نسبت به تمدید ایسا بنا به تصویب هیئت نظارت و دستور رییس جمهور واکنش متناسب در صحنه عمل نشان داده شد.

حق واکنش به بدعهدی ها را محفوظ می دانیم

پس از سکوت چند ماهه عباس عراقچی درخصوص تحریم ها و نقض عهدهای اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران وی بالخره درباره موضوع نقض تحریم‌های آمریکا گفت: ‌«ما از عدم عمل آمریکا به تعهداتش ناراضی هستیم و اعلام کرده‌ایم که متقاعد نشده‌ایم که آمریکا به وظایفش به نحو احسن عمل کرده است.» عراقچی اضافه کرد: «ایران حق خود برای نشان دادن هر گونه واکنش به این بدعهدی‌ها را محفوظ می‌داند.»

انتقاد عراقچی از بدعهدی آمریکا در اجرای برجام

در دیدار سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه کشورمان با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در عصر پنجشنبه 20 جولای 2017 وی ضمن تشریح سیاست های اصولی کشورمان در زمینه برجام و اجرای تعهدات مربوطه بر اهمیت و حساسیت نقش آژانس و وظایف آن در زمینه نظارت بر اجرای توافق هسته ای با بی طرفی کامل و بصورت حرفه ای تاکید و از بد عهدی و برخوردهای غیرسازنده دولت جدید آمریکا در این زمینه به شدت انتقاد کرد.

اعتراف صالحی به بدعهدی آمریکا و واکنش رئیس دولت یازدهم

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و عضو هیأت نظارت بر برجام نیز در گفت‌وگو با وبگاه «العربی الجدید» در خصوص نحوه اجرای برجام و پایبندی طرف مقابل به تعهد خود در توافقنامه برجام گفت: تهران به آنچه باید متعهد است، اما تأخیری در طرف مقابل هست که مسئولیتش هم با خودش است. هیچ مانع مشخصی وجود ندارد اما منظورم اینجا، تاخیرشان در اجرای برخی نقاط به شکل کامل است.

صالحی در ادامه، «رفع تحریم به موجب توافق»‌ را از مصادیق این تأخیر برشمرد و گفت: تا الان برخی بانک‌های بزرگ اروپایی تحریم‌هایش را به‌طور کامل پایان نداده است، چرا که قبلا تعهد داده که با ایران مراوده تجاری نداشته باشد.

اظهارات صالحی در واقع نخستین اعتراف یکی از مقامات بلند پایه دولت یازدهم در خصوص بدعهدی و عدم پایبندی طرف غربی به تعهداتش در مسئله برجام بود که با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شد و حتی رئیس دولت یازدهم در پاسخ به خبرنگاری که راجع به صحبت‌های صالحی از وی سوال پرسید با لحنی تند جواب داد که «اجرای برجام را از ظریف و طیب‌نیا بپرسید نه صالحی.»

در مجموع کمیته نظارت بر برجام با تعداد جلسات اندک و واکنش هایی که با تأخیر و پس از گذشت چندین ماه در قبال بدعهدی های شکل گرفته علیه ایران در توافقنامه برجام عملکرد مثبتی را با خود به همراه نداشت تا جایی که همانطور که اشاره شد واکنش رهبر معظم انقلاب را نیز با خود به همراه داشت.

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
مشکل غیر قابل حل نداریم

مشکل غیر قابل حل نداریم

×
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

×