تلفن همراه ارسال مطلب درباره ما خبرخوان خانه
 


شماره خبر :٥٢٥٦١٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1396/05/03    ا   ١٢:٤٨
 
1. تبيين موضوع اصلي
نظارت ،حلقه مفقوده برجام
بعد از گذشت دو سال از امضای توافقنامه برجام که قرار بود بر اساس آن یک سری فعالیت و کارهایی از سوی ایران...

 وقتی هم روح برجام و هم متن برجام نقض می شود

بعد از گذشت دو سال از امضای  توافقنامه برجام که قرار بود بر اساس آن یک سری فعالیت و کارهایی از سوی ایران و گرو های به اصطلاح 5+1 در جهت رفع ابهام در مورد فعالیت های هسته ای ایران از سوی کشور ما و نیز برداشته شدن تحریم‌ها از سوی کشورهای یاد شده خصوصا آمریکا انجام شود، اما آنچه در این دو سال گذشت عدم پایبندی طرف های مقابل ایران را در برخورد با این توافقنامه نشان داد تا جایی که در این دو سال 6 یا 7 مورد تحریم علیه برنامه موشکی ایران از سوی آمریکا اعمال شده است. همچنین سنای آمریکا طرح تحریم های جامع جدیدی علیه ایران موسوم به طرح s722 را تصویب کرد که بر اساس آن سپاه پاسداران و اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با آن (یعنی عمده نهادهای داخلی و شرکت ها و مجموعه های حقوقی بی شمار بین المللی) را به منظور مقابله با "برنامه موشکی ایران"، "حمایت ایران از تروریسم بین المللی" و "مسائل حقوق بشری" مشمول تحریم دانسته، ضمن بلوکه نمودن دارایی های آنها، تنبیه های شدیدی را علیه آنها اعمال می نماید؛ البته این پایان ماجرا نبود که در 18 جولای سال میلادی جاری (2017) وزارتخانه های خزانه داری و امور خارجه آمریکا با انتشار اطلاعیه های جداگانه، اعلام کردند که آمریکا، 11 نهاد دولتی و 7 شخص حقیقی ایرانی را به دلیل ارتباط با فعالیت های غیرقانونی بین المللی و برنامه موشکی بالستیک این کشور، تحریم کرده است.

 *نقض روح و متن برجام

شکل گیری و اعمال این تحریم ها بود که دیگر مسئولان دولتی از رئیس جمهور گرفته تا مسئولان وزارت خارجه که با اعتماد به گروه 5+1 توافقنامه را اجرایی می دیدند، تاب و تحمل نیاورده و این بار سخن از نقض صریح متن و روح برجام به میان آوردند.

اول اردیبهشت ماه سال 96 بود که دكتر ظريف در پیامی توییتري نوشت: "آمریکا تاکنون هم از متن برجام و هم از روح این توافق، سرپیچی کرده است." وی در این پیام آورده بود که "خواهیم دید آیا آمریکا آماده است تا به متن برجام پایبند بماند، چه برسد به روح این توافق. تاکنون که هر دو را زیر پا گذاشته است. آیا باز هم باید از هایلایت استفاده کنم؟!" این پیام توئیتری در واکنش به ادعای روز گذشته رییس جمهور آمریکا بود که گفته بود ایران به روح توافق هسته‌ای پایبند نیست.

این شروع انتقادهای مسئولان مذاکره کننده با گروه 5+1 بود تا جایی که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه تلویزیونی خود با شبکه تلویزیونی سی ان ان با انتقاد از رفتار رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران گفت وقتی ترامپ در اجلاس جی ۲۰ از رهبران دیگر کشورها می خواهد که با ایران کار نکنند، این به معنای نقض نص و نه تنها روح برجام است. اشاره ظریف به اظهارات «سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید بعد از نشست گروه 20 است که گفت ترامپ هنگام رایزنی با سران ده‌ها کشور خواستار توقف تعاملات تجاری با ایران شده است. این اظهارات در حالی مطرح شده که دولت آمریکا به‌موجب بند 29 توافق هسته‌ای با ایران و گروه 1+5 به اجتناب از اتحاذ سیاست‌هایی جهت جلوگیری از عادی‌سازی تجارت با ایران ملزم می‌باشد.  وی افزود: «آژانس، از زمان اجرایی شدن برجام فکر می‌کنم هفت بار تأیید کرده که ایران این توافق را وفادارانه و تمام و کمال اجرا کرده است. متأسفانه، همین را درباره ایالات متحده نمی‌توانیم بگوییم».

انتقادهای وزیر امور خارجه ایران ادامه داشت تا اینکه پس از تحریم 18 فرد و نهاد دولتی از سوی خزانه داری آمریکا باز هم بهانه واکنش ظریف را فراهم کرد. وی به دنبال تحریم ۱۸ شخص حقیقی و حقوقی این کشور که تنها ساعاتی پس از تایید دولت واشنگتن مبنی بر پایبندی تهران به توافق هسته ای انجام گرفت، در مصاحبه با «سی بی اس» گفت: اقدام آمریکا ناقض روح برجام است. ما این مورد را بررسی می کنیم تا ببینیم آیا ناقض متن توافقنامه هست و آنگاه پاسخ مقتضی را خواهیم داد. ظریف همچنین در واکنش به محرومیتی که فرمان ضد مهاجرتی ترامپ شامل حال اتباع ایرانی کرده است، گفت: آنچه آمریکا نسبت به ایرانیان در چند ماه گذشته روا داشت، زننده است.

عملکرد آمریکا در قبال ایران و شکل گیری تحریم های چند جانبه یکی پس از دیگری آن هم با وجود توافقنامه ای به نام برجام که قرار بود محدودیت ها و تحریم ها را از ایرنا بردارد، این بار ظریف را با واکنشی جدید روبرو کرد جایی که وی از وجود فضای بی اعتمادی در توافقنامه برجام یاد کرد. وی در گفتگویی با پایگاه المانیتور در خصوص تحریم‌های تازه آمریکا که همزمان با تائید پایبندی ایران به برجام وضع شده است، عنوان کرد: این مسئله دارد به یک امر روتین ملال‌آور بدل می‌شود. وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه برجام برای هیچ یک از طرف‌ها توافق ایده‌آلی نیست، گفت: برجام توافقی نیست که کسی عاشقش باشد. این تنها توافق ممکن بود. وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه برجام بر اساس عدم اعتماد دوجانبه مذاکره و تدوین شده است، اظهار داشت: این توافق مبتنی بر اعتماد نیست. عدم اعتماد را می‌توان در جمله جمله و بند به بند این توافق مشاهده کرد. این مسئله‌ای متقابل است. به همین دلیل هم ساز و کارهایی در توافق هست تا بتوان به نقض جزئی، نقض عمده، عدم پایبندی عمده و عدم انطباق عمده پاسخ داد. برای آن‌ها راه‌هایی در نظر گرفته شده است.

 

روی میز بودن گزینه خروج از برجام

ظریف در گفت و گو با «رابین رایت» خبرنگار نشریه آمریکایی «دِ نیویورکر» با رد پیشنهادات دولت ترامپ برای مذاکره مجدد بر سر توافق هسته ای ایران (برجام) اظهار داشت: «حتی اندیشیدن به شروع مجدد این مذاکرات بیش از اندازه خطرناک خواهد بود، زیرا هم اکنون ما حتی با انتظاراتی به مراتب بیشتر بر سر میز مذاکره خواهیم نشست.» وزیر امور خارجه ایران همچنین هشدار داد: «پیامی که آمریکا در حال مخابره آن به سایر کشورهای جهان است، این است که شما نمی توانید بر روی التزام آمریکا به تعهدات بین المللی آن حساب کنید. بنابراین، این نه تنها مخابره یک سیگنال بد به ایران، بلکه به هر کشور دیگری است که به گفتگو با آمریکا یا مذاکره با آمریکا می اندیشد».

اما این پایان ماجرا نبود، که این بار مقام ارشد مذاکره کننده ایران با 5+1 در خصوص برجام سخن از خروج از این توافقنامه به میان آورد. «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی که در نیویورک به سر می‌برد، در مصاحبه با یکی دیگر از رسانه‌های آمریکایی، از روی میز بودن گزینه خروج از برجام سخن گفته است. خبرنگار با شنیدن جمله مربوط به خروج ایران از توافق، از ظریف خواست که توضیح بیشتری در خصوص گزینه خروج از توافق بدهد که ظریف می گوید «منظورم این است که اگر آن (خروج از توافق) یک گزینه است، راهش به سوی ما نیز باز است.»

واکنش روحانی به بدعهدی آمریکا در قبال ایران

بدعهدی آمریکا در قبال ایران این بار واکنش رئیس جمهور کشومان را نیز با خود به هرماه داشت. حسن روحانی در جلسه هیأت دولت از رفتار ناصحیح آمریکا در قبال برجام و نحوه عمل به تعهداتش در توافق هسته‌ای انتقاد کرد و اقدامات آمریکا را با روح و متن برجام در تعارض دانست.

روحانی در نشست هیات دولت عنوان کرد: امروز یکی از توطئه‌های آمریکا این است که ایران بگوید دست از تعهدات خود برداشته و به امضاء خود متعهد نیست و به اعتقاد من هرگز موفق نخواهد نشد. اگر آمریکایی ها بخواهند تحریم هایی را تحت هر عنوان و بهانه ای علیه ما تحمیل کنند، ملت بزرگ ایران پاسخ مناسب به آنها خواهد داد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات بین‌المللی خود پایدار خواهد ماند، هرچند که آمریکایی‌ها با دست پس می‌زنند و با پا به پیش می‌کشند و از سویی با گزارش رسمی به کنگره اعلام می‌کنند که ایران به تعهداتش کاملاً متعهد بوده و بنابراین ناچارند به برجام احترام بگذارند و نمی‌توانند برجام را نقض کنند و از سویی دیگر به‌بهانه‌های مختلف به‌دنبال اعمال یک‌سری تحریم‌های جدید هستند که با هیچ منطق و روح و متن برجام هم سازگار نبوده و در تعارض است.

حق واکنش به بدعهدی‌ها را محفوظ می‌دانیم

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و عضو تیم مذاکره کنند گان هسته ای نیز نسبت به بدعهدی های امریکا واکنش نشان داد و در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره موضوع نقض برجام توسط تحریم‌های آمریکا گفت:‌ «ما از عدم عمل آمریکا به تعهداتش ناراضی هستیم و اعلام کرده‌ایم که متقاعد نشده‌ایم که آمریکا به وظایفش به نحو احسن عمل کرده است.» عراقچی اضافه کرد: «ایران حق خود برای نشان دادن هر گونه واکنش به این بدعهدی‌ها را محفوظ می‌داند.»

 

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
مشکل غیر قابل حل نداریم

مشکل غیر قابل حل نداریم

×
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در حسينه امام خميني

×